fbpx

TRENDY MARKETINGOWE 2022 | Jak robić marketing przyszłości?

Trendy marketingowe

trendy marketingowe

TRENDY MARKETINGOWE 2022 ROKU. JAK ROBIĆ MARKERTING PRZYSZŁOŚCI?

Szukasz informacji o trendach marketingowych? Często oznacza to chęć zmiany. Stawiasz nowe cele dla siebie i swojej firmy. W ostatnich latach rynek zmienia się bardzo dynamicznie, co wymaga regularnego wprowadzania aktualizacji w Twoich planach.

Jeśli zastanawiasz się jak robić biznes w 2022 roku, to koniecznie poznaj najnowsze trendy marketingowe.

Dlaczego? Ponieważ zwykłe działania reklamowe mogą nie być już wystarczające.
Jakie zmiany przyniesie przyszłość?

Co będzie ważne w prowadzeniu firmy? Jak prześcignąć konkurencję? Jak sprzedawać więcej? Jak maksymalizować zyski? Co w największym stopniu będzie miało znaczenie?

Skutecznie wykorzystane trendy w marketingu to podstawa. Bądź na bieżąco i rozwijaj swoją firmę. Jak to zrobić?

Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych trendów marketingowych 2022 roku.

Dzięki nim zdecydowanie łatwiej osiągniesz wyznaczone cele.

#1 MARKETING EDUKACYJNY

Obecnie zdecydowana większość klientów szuka w Internecie informacji przed zakupem.

Dlatego bądź tym, który daje wiedzę. W nadchodzących miesiącach oprzyj swoje działania marketingowe na dawaniu wartości dla swoich klientów. Tłumacz, wyjaśniaj, pokazuj różnice.

Aktualna ilość dostępnych formatów reklamowych pozwala skutecznie przyciągnąć uwagę użytkowników internetu. Jednak dzisiaj marketing nie polega wyłącznie na tworzeniu standardowych kampanii reklamowych.

Ze względu na znaczące przyspieszenie rozwoju technologii, Twoi klienci mogą edukować się samodzielnie. Wykorzystaj to. Przekonaj swoich odbiorców do tego, że to właśnie Twój produkt jest odpowiedzią na ich potrzeby. Skuteczna edukacja to aktualnie jeden z głównych trendów w marketingu. Świetnym sposobem, może być wykorzystanie mediów społecznościowych, na przykład w formie influencer marketingu, wielu teoretyków już dawno wróżyło zmierzch influencer marketingu, jednak dzięki możliwością jakie niesie marketing edukacyjny, sam zostać najlepszą formą dystrybucji treści dla swojej firmy.

Proces sprzedaży bardzo ewoluował – kto edukuje ten wygrywa. Dlatego właśnie edukacja ma tak ogromne znaczenie w planowaniu Twoich działań reklamowych.

Pamiętaj klient nie chce kupić młotka, chce wbić gwóźdź. Dla klientów większe znaczenie ma to, jak robić to poprawnie, a sama informacja o młotku ma być wyłącznie efektem ubocznym nauki.

Dawaj wartość i przekonaj się sam jakie doskonałe efekty dzięki temu uzyskasz.

#2 AUTOMATYZACJA MARKETINGU (MARKETING AUTOMATION)

Kolejny trend marketingowy to wejście w marketing automation, (automatyzację marketingu) która pozwala na przeprowadzenie Twojego odbiorcy – krok po kroku – od momentu, kiedy Cię nie zna, aż do momentu, kiedy stanie się Twoim Klientem.

Dzięki automatyzacji marketingu w prosty i intuicyjny sposób zaangażujesz swoich odbiorców i przeprowadzisz ich po ścieżce którą dla nich zaplanujesz.

Aktualnie, również na polskim rynku istnieje wiele nowych rozwiązań do tego, aby skutecznie angażować klientów i przekonać ich do dokonania zakupu.

Klient, widział Twój post w social mediach i wszedł na Twoją stronę. Na stronie głównej zadał pytanie na live chacie, chat bot przekierował go do dopasowanych tematycznie materiałów lub przekierował do kogoś z działu obsługi, jednocześnie zaprosił  do pobrania bezpłatnego poradnika. Brzmi lepiej niż media społecznościowe które znasz do tej pory?

Mało tego, za kilka dni potencjalny klient otrzyma materiały uzupełaniające, następnie zaproszenie na webinaria, w następnych krokach ofertę na produkty i usługi. W zależności jak będzie reagował, otwierał wiadomości lub nie, klikał w linki, podążał za instrukcjami, system dzięki sztucznej inteligencji sam dopasuje kolejne działania w zależności od tego jako jakie działania podjął poprzednio.

Dodatkowo będzie mógł naliczać lead scoring, to znaczy że za każde podjęte działanie, będzie naliczał punkty, a przy osiągnięciu ustalonego progu, wyśle do Ciebie maila że masz gorącego leada, do którego warto zadzwonić i porozmawiać o ofercie.

Automatyzacja marketingu do doskonałe rozwiązanie, które zdecydowanie ułatwi Twój proces sprzedażowy. Warto, abyś sam przekonał się o tym jak rewelacyjne efekty możesz uzyskać.

#3 LOJALNA SPOŁECZNOŚĆ (BUDUJ BAZĘ)

W 2022 roku, Google zapowiedziało zakończenie wsparcia dla plików Cookie Third Party. To znaczy że sposób reklamowania np. w social media (mediach społecznościowych) nie będzie działał na zasadach jakie znasz do tej pory, czego przedsmak mieliśmy już w maju 2021 kiedy firma Apple wprowadziła 14stą wersję swojego oprogramowania iOS.

Buduj grupę ludzi, która będzie wokół Twojej marki. Grupę do której kontakt będziesz posiadał bezpośrednio ze swoich zasobów, bez potrzeby płacenia (reklamy płatne) za dotarcie do osób wpisujących się w ustalone przez Ciebie profile.

Postaw na prowadzenie dialogu. Rzeczywistość wirtualna daje Ci do tego wiele możliwości. Kontaktuj się ze swoimi potencjalnymi klientami za pomocą dostępnych kanałów komunikacji. Możesz robić to na przykład za pośrednictwem mediów społecznościowych, lub własnych platform które wykorzystują modele subskrypcyjne.

Zaproś Twoich obecnych klientów do obserwowania Twoich profili w social media.

Dodatkowo wykorzystanie social mediów może być dla Ciebie źródłem cennych insightów konsumenckich. Wielu właścicieli firm zaczyna rozumieć, jak dużą wagę ma badanie rynku. A Ty? Pamiętaj – musisz rozumieć kim jest Twój klient i czego oczekuje.

Komunikacja oparta na dialogu to trend w marketingu, który będzie miał duże znaczenie zarówno w obecnym, jak i każdym kolejnym roku.

W marketingu ważne jest, abyś miał swoją społeczność – która Cię zna i lubi. Zastanów się – w jaki sposób Ty możesz zbudować swoją bazę i przyciągnąć do siebie nowych klientów? Pamiętaj – znaj swoich odbiorców i koniecznie zadbaj o to, aby oni znali Ciebie.

#4 WIELOPOZIOMOWY WIZERUNEK MARKI

W jaki sposób możesz komunikować swoją markę? W najnowszych trendach marketingowych ważne jest połączenie kilku cech.

Bądź profesjonalistą, specjalistą, stwórz osobowość własnej firmy. Pozwól swoim klientom identyfikować się z Twoim brandem.

Trendy są różne, jedni budują markę osobistą, inni profesjonalny wizerunek firmy jako „profesjonalnej” organizacji. Jeszcze inni tworzą alter ego marki nazywane Avatarem, których na rynku znasz zapewne wiele; Serce i Rozum czy Mały Głód z marki Danio.

W trakcie tworzenie strategii komunikacji w Twojej firmie, postaw większy nacisk na budowanie wizerunku marki. To pozwoli Ci na budowanie większej świadomości marki, a obecnie ma to ogromne znaczenie.

Wszelkie działania brandingowe mają coraz większe znaczenie, a ich popularność stale rośnie. Masz łątwiej dzięki ogolno dostępnym kanałom social media.

Pamiętaj – nie bój się pokazywać swoich słabych stron. Jeśli będziesz mówił o swoich słabościach, staniesz się bardziej wiarygodny. Dobry marketing i branding to coś więcej niż piękne zdjęcia ze stocka, marketing przyszłości to ludzie.

Zastanów się jak to połączyć, w jaki sposób docierać do klientów z wizerunkiem marki na wielu poziomach. Pokaż siebie i swój biznes z różnych perspektyw. Dzięki temu Twoje działania marketingowe będą bardziej efektywne.

Zaproś swoich klientów do świata online. W świecie mediów społecznościowych możesz robić to łatwiej i szybciej, a ogólnie pojęty marketing zacznie przynosić policzalne rezultaty.

DAJ SIĘ POZNAĆ I POLUBIĆ!

#5 WARTOŚCIOWY CONTENT

Ponad 70% odbiorców w rynku B2B zaczyna reaserch  0d szukania informacji w wyszukiwarkach internetowych.

Dlatego dziel się wiedzą – pisz, opowiadaj, mów, nagrywaj. Nowe technologie pozwalają Ci robić to w szybki i skuteczny sposób.

Niezależnie od tego jaką formę content marketingu wybierzesz, twórz wartościowe treści.

Możesz robić to na przykład w social mediach, wykorzystać case study, tworzyć treści interaktywne lub wysyłać newsletter za pomocą e-mail marketingu.

Dzięki temu zwiększysz swoją pozycję w wynikach wyszukiwania i łatwiej dotrzesz do większej ilości użytkowników internetu. Wtedy Twoje działania reklamowe będą przynosiły Ci oczekiwane rezultaty. Jak to możliwe?

Sztuczna inteligencja jest w stanie przeskanować dowolny tekst oraz interakcje internautów z nim w taki sposób, by z dużym prawdopodobieństwem wydać sprawiedliwy wyrok dotyczący użyteczności tworzonych przez Ciebie treści. Mimo wszystko nie zapominaj, że kreatywność nadal ma niebagatelne znaczenie.

Content Marketing ma wpływ na powodzenie Twoich planów na wielu poziomach,  dawaj wartość – to jeden z głównych trendów marketingowych w 2022 roku.

#6 KRÓTKIE FORMY VIDEO

Aktualnie ciężko utrzymać uwagę odbiorcy przez dłuższy czas. Ilość informacji i treści jest przytłaczająca.

Dlatego, aby dotrzeć do swojej grupy docelowej warto tworzyć, krótkie treści wideo i to najlepiej w pionie.

Coraz bardziej rozwijającym się trendem marketingowym są krótkie filmiki, jak na przykład Instagram stories lub Reels.

Ciekawym narzędziem może okazać się TikTok, który w zawrotnym tempie rozrasta się na całym świecie. Aktualnie jest to jeden z najbardziej popularnych kanałów social mediów, a zainteresowanie nim ciągle rośnie.

Dlaczego? Ponieważ TikTok doskonale wpisał się w najnowsze marketingowe trendy, przyciągając uwagę milionów użytkowników internetu.

Zastanów się w jaki sposób, Ty możesz z tą wiedzą w większym stopniu przyciągnąć uwagę odbiorców do swojej marki.

Wykorzystaj w swojej firmie moc jaką dają najnowsze marketingowe trendy

Każdy z nas żyje aktualnie w nowej, rozszerzonej rzeczywistości.

Tą rzeczywistością jest świat wirtualny, w którym obowiązują określone zasady. Każda firma, która nie dostosuje się do wymogów świata wirtualnego, może naprawdę dużo stracić, ponieważ ich klienci będą migrować do firm, które wpisują się w bieżące trendy marketingowe.

Stały rozwój technologii oraz sztucznej inteligencji wprowadził zupełnie nowy standard marketingu.

Media społecznościowe, social commerce, influencer marketing, wyszukiwanie głosowe, live commerce czy chociażby rozwój email marketingu, to w pewnym stopniu nowy wymiar działań reklamowych.

Jeśli w 2022 roku planujesz rozwijać swój biznes, to wszystkie powyższe trendy marketingowe znacząco Ci to ułatwią. Planuj, testuj i sprawdzaj. Efekty Cię zaskoczą.

Zobacz więcej, obejrzyj odcinek dotyczący trendów marketingowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
Aby kontynuować, musisz zaakceptować warunki