KONKURENCJA CENĄ – czyli dlaczego nie warto być najtańszym?

5 POWODÓW dlaczego NIGDY nie warto konkurować ceną 💰💣 Znasz więcej? Daj znać poniżej.

Bardzo często słyszę od sprzedawców że nic nie mogą zrobić bo konkurencja ma taniej, czy naprawdę nic?

Zacznijmy od tego, dlaczego nie opłaca Ci się konkurować ceną:

1️⃣ Niskie ceny ściągają roszczeniowych, często jednorazowych klientów. Jak mówi stare powiedzenie z kultowego filmu Miś „Klient w krawacie jest mniej awanturujący się”, oczywiście są wyjątki od reguły, ale osobiście doświadczam większą frajdę, mam większy zysk i mniej muszę pracować przy obsłudze tzw. klienta premium.
2️⃣ Brak rozwoju. Walcząc jedynie ceną, często właściciele firm i handlowcy ustalają ceny na progu opłacalności, nie biorąc pod uwagę kosztów alternatywnych, części na oszczędności, czy ewentualną obsługę reklamacyjną i posprzedażową.
Zarabiasz, ale nie zostaje nic na koniec miesiąca, wiele firm działa tak latami. Zarabiają, ale nie myślą skąd brać pieniądze na rozwój firmy, siebie, produktu.
3️⃣ Strata czasu. Niska cena często generuje większą ilość transakcji, ale przy tym i pracy. Dochodzi do paradoksu, gdzie zamówień jest bardzo dużo, pracujesz jak na dwóch etatach, a zarabiasz jedynie na koszty.
4️⃣ Roszczeniowość. Jeśli nauczysz swoich klientów że masz zawsze najniższe ceny i przyzwyczaisz ich do tego. Spodziewaj się że będą oczekiwać rabatów, zniżek, bonusów przy kolejnych zamówienia, a Ty zwyczajnie nie będziesz mógł im tego zaoferować, bo przecież już obniżyłeś cenę do progu opłacalności.
5️⃣ Brak marginesu na błędy. Każdy z nas popełnia błędy, źle zapakowana przesyłka, wysłany zły rozmiar, kolor czy smak, opóźniona dostawa, wady produktu, i można by pisać wiele więcej. wiem po sobie  ale co w przypadku kiedy musisz naprawić szkody lub wymienić produkt, nie tylko nie zarabiasz, ale dodatkowo tracisz.

 Dlatego POMYŚL i weź pod uwagę inne argumenty, których możesz użyć w sprzedaży swoich produktów i usług.
Między innymi:

Jakość, obsługa, czas realizacji, wartość, korzyści, prestiż, społeczność, usługi komplementarne, rozwiązanie problemów, edukacja, obsługa posprzedażowa, czas dostawy, sposób i forma płatności, programy lojalnościowe, grywalizacja, relacje, humor, łatwość dokonywania transakcji, formy kontaktu, proces reklamacyjny, rekomendacje, certyfikacja.

To tylko część, ale zobacz ile masz argumentów, które możesz użyć, zamiast znowu bić się ceną.

Do przemyślenia.
Masz pytania? Daj znać poniżej.
Udanego Dnia!
Paweł